Dyno Testi

Bismil Dyno Testi

Günümüz teknolojisinde oto ekspertiz işlemleri yapmak ve bu işlemden elde edilen veriler ile araba satın alırken, aracın geçmişi ve güncel durumu hakkında bilgi edinmek oldukça kolay. Auto Kale Oto Ekspertiz olarak, Diyarbakır’da bulunan oto ekspertiz tesisimizde, A’dan Z’ye her anlamda ekspertiz işlemi yürütüyoruz. Burada gerçekleştirdiğimiz testlerden biri de satın almak istediğiniz aracın motor performans verilerine yönelik, Dyno testidir.

Dyno Testi Neyi Anlatır?

Aracınıza dyno testi yaptırarak, testin yapıldığı gün için araç motorunuzun performans grafikleri hakkında ayrıntılı bilgi elde edersiniz. Diğer bir deyişle, aracın motoruna dair, fabrika çıkış verileri ile güncel motor performans deneyimini karşılaştıran bu test, aracınızın kaç beygir güç ürettiğini ve performansının yeterli olup olmadığını ölçmeye yarıyor.

bismil dyno testi

Dyno Testi Araç İçin Kötü Mü?

Dyno testi yapılmadan önce, sağlıklı bir veri elde edebilmek adına, araç hareket edeceği sistem üzerine alınır ve çeşitli gergi ekipmanları tarafından sıkıca konumlandırılır. Araç çalışır pozisyona alındıktan sonra yavaş bir çevirme gücü ile ısıtılır.

Bu sistem, aracın düşük hızda çalışarak motor sıcaklığının uygun pozisyona gelmesini sağlar. Aracınız birkaç dakikalık çalışma sonucu, uygun motor performans ısısına eriştiğinde ise test başlar. Bu durumda, araç üzerinde bulunduğu yapay pist üzerinde hızlandırılır. Araç bu süreç içerisinde maksimum değerleri zorlanarak teste tabi tutulur.

Dyno Test İçin Önemli Noktalar

Dyno test, aracı zorlayıcı şartlara ve yüksek değerlere ulaştıran bir motor testidir. Bu sebeple bu faktörlere uygunluk sağlayıp sağlamadığı belli olmayan aracın, teste girmesi sorunlar yaratabilir.

Dyno test esnasında dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Araçta yeterli yakıtın bulunması
  • Yağ sızdırmaması
  • Sıvıların eksik olmaması
  • Motor aksamının sağlam olması gibi önemli noktaların kontrolüdür.

Zira aracın yağ eksiği bulunması durumunda yüksek çevirme hızı problem yaratabileceği gibi, düşük yakıt ile de bu yüksek hızlara karşılık verilmemesi durumunda yakıt pompasında problem çıkabilmektedir.

Keza araç motor bağlantılarının kusurlu olması da problem çıkarabilecek bir diğer unsurdur. Bu sebeple bir profesyonel tarafından uygun ısının sağlandığından ve aracın doğru standartlara sahip olduğundan emin olunduktan sonra gerçekleştirilebilecek bu test, firmamız Auto Kale tarafından gerekli kontrollere uyulmaması durumunda yapılmamaktadır.

Motor Gücü Nedir?

Dinanometre ya da kısaca dyno testi olarak geçen bu test işlemi, motor beygir ve tork ölçümünüz için gerçekleştirilir. Aracınızın motor gücünü ölçmeye yönelik olan bu test sırasında RPM değerleriniz de ölçülen değerler arasındadır. RPM, motor dönüş hızını ifade eder. Bu veriyi elde etmenizi sağlayan dyno test, size hem motor sağlığınız hakkında fikir verir hem de RPM, yani motorun dakikada gerçekleştirdiği dönüş, devir sayısını ölçer.