Motor Ekspertiz

Bismil Motor Ekspertiz

Bir aracı çalıştırmak ve hareket ettirmek motorun görevidir. Motor sağlıksız ise araç hem değerinden hem de sağlığından olacaktır. Bu durumda, aracın masrafı oldukça yüksek ve çalışma durumu da oldukça sorunlu demektir. Bu sebeple motor ekspertizi yaptırmak, bir araç satın almadan önce yapılması gerekenlerin başında geliyor. Auto Kale Oto Ekspertiz ve Raporlama olarak, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde, tam donanımlı ekipmanlarımız ve uzman kadromuzla, Bismil motor ekspertiz işleminiz için hizmetinizdeyiz.

Motor Nedir? Neden Önemlidir?

Otomobilleri iki parçada incelemek gerek. Birisi mekanik, diğeri ise fizik. Bu durumda mekaniğin içerisinde en önemli yer, elbette ki motora ait. Motor, aracın hareket etmesini, hız yapmasını, lastiklere itiş ve çekiş gücünü sağlayan ana mekanizmadır. Bir araç durduğu yerde bekliyorsa, bu onu değerli kılmaz. Aracın sağlıklı bir şekilde hareket etmesi ve sizi sorunsuzca gitmek istediğiniz yere ulaştırması gerekir.

Sadece bu sebepten dahi aracın gerçek değeri, motoru ile eşdeğer sayılabilir. Araçlarda yaşanan fiziki sıkıntılar bir şekilde tölere edilebilir. Ancak, söz konusu motor ise acil bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. Motorunda sıkıntı olan bir aracın ekspertiz yapılarak tespit edilmesi, alıcının hakkına girilmesi, fazla para ödemesi ve kusurun gizlenmemesi açısından önemlidir.

bismil motor ekspertizi

Motor Problemleri Pahalı Mı?

Motor kusur, problem veya bakım eksikleri neticesinde yaşanan problemler genellikle ucuz problemler değildir. Motor aksamının kontrolü ve sağlıklı çalışmasını konu alan motor ekspertiz işleminde, aracın motor performansı ve parça sağlığı incelenir. Bu türden yapılan bir ekspertiz işlemi sırasında motor ve mekanik incelemeler sağlanır. Örneğin, araç motorunda üfleme, yağ yakma, su eksiltme söz konusu mu?

Aracın duman atıp atmadığı, motorun sarsılıp sarsılmadığı, rölanti durumdaki aksiyonları gibi hem motor ile alakalı hem de dolaylı yoldan motoru ilgilendiren bağlantı mekaniği kontrol edilir. Bu durumda irili ufaklı birçok problem olacağı gibi bazı hallerde motorun büyük boyutlarda, hatta binlerce lirayı bulan masrafı söz konusu olabiliyor.

Motor Sorunlu ise Araç Alınmamalı Mı?

Motorunda masraf veya sorun olan bir araç alınabilir. Ancak, bu durumda gerekli koşulları sağlaması gerekir. Genellikle, motorunda kusur bulunan araçlar satın alınmak istemezler. Ancak normal değerinin bir motor bedeli kadar altında bedel ile satış, iki taraf içinde yararlı olacaktır. Bu durumda aracı beğenen alıcı motoru yaptıracak masrafı da araç fiyatı içerisinden kurtarmış olur. Bu açıdan bakıldığında motor ekspertiz işlemi, değerinde satış için önem teşkil etmektedir.

Motor Performans Testi

Motor performans testleri, aracın motorunun ne denli sağlıklı çalıştığı, maksimum güç üretimine ve fabrikasyon verilere ne kadar yakın olduğunu ölçerler. Elbette ki, araç motor muayenesi esnasında fiziken dış gövde ve bağlı aparatlar söz konusu iken, motor performans testi ile aracın beygir gücü ve devir hızına dair fikirler edinebilir.

Almak istediğiniz aracı Auto Kale Oto Ekspertiz ve Raporlama‘ya getirin, motoru ile alakalı en sağlıklı bilgiyi en kısa sürede tarafınıza raporlayalım.