OBD Beyin Kontrol

Bismil OBD Beyin Kontrol

OBD beyin kontrolü, araçların beyin elektroniklerinin tam kontrolünü sağlayan bir işlemdir. Araçlar hakkında raporlama yaptığımız Diyarbakır Oto Ekspertiz bünyesinde, araçların mekanik aksamlarında ve diğer parçalarında yaşanan sorunları çözümleme odaklı çalışmalar gösteriyoruz. Aracınızı firmamıza getirerek yaptığımız testlerle, kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışımızdan yararlanabilirsiniz.

OBD Beyin Kontrol Ne Demektir?

OBD veya On-Board Diagnostics, onarım teknisyenleri tarafından performans izleme veya onarım için araçların alt sistem bilgilerine erişim sağlama amacıyla kullanılan bir otomotiv elektronik sistemidir.

Araç tanılama ve raporlama yeteneklerinin incelenmesine imkan tanıyan OBD beyin kontrolü, genellikle hafif hizmet araçlarında bünyesinde araç teşhis bilgilerini elde etmek için kullanılan standart bir protokoldür. Bilgi, araçlar içerisindeki motor kontrol ünitesi tarafından üretilir. Bu ünite, ECU veya motor kontrol modülü olarak da bilinir ve aracın beyni işlevini görür.

Diyarbakır Oto Ekspertiz’de sizlere sunduğumuz hizmet paketleri arasında, OBD beyin kontrolü testlerine yer veriyoruz. Bu gelişmiş ve detaylı test, aracın sorunlarının kolaylıkla bulunması için uzman ekiplerimiz tarafından uygulanmaktadır.

bismil-obd-beyin-kontrolü

OBD Beyin Kontrolün Faydaları Nelerdir?

OBD beyin kontrolü, araçta yaşanan arızaların kolay bir şekilde tespiti için yapılabilen bir testtir. Bu işlem, müşterilerimizin onarım işlemlerinde izlenecek yol hakkında kolay bir şekilde karar vermelerini sağlamaktadır. Firmamız tarafından sunulan OBD beyin kontrol detaylı raporuyla, aracınızın gerek duyduğu onarım işlemleri tarafımızdan listelenmektedir.

OBD Beyin Kontrolü Neden Önemlidir?

OBD beyin kontrolü, araçlar tarafından toplanan verilerin okunması ve bu verilerle arıza tespiti yapmak için önemlidir. Bu test bünyesinde aşınma eğilimlerini ve hangi parçaların daha hızlı yıprandığını görebilirsiniz. Ayrıca araçlarda problem yaşanmasından önce oluşması muhtemel arızalara karşı önlemler alınabilmesini de OBD beyin kontrolü testleri sağlamaktadır.

OBD Beyin Kontrolüyle Hangi Verilere Erişilebilir?

Diyarbakır Bismil Oto Ekspertiz’de yaptığımız OBD beyin kontrolü testleriyle;

  • Motor ve şanzıman sistem bilgileri,
  • Emisyon kontrol sistemi bilgileri,
  • Emisyon kontrol sistemi sayaçları,
  • Ateşleme sayacı,
  • Araç kimlik numarası,
  • Kalibrasyon kimlik numarası gibi bilgiler derlenmektedir.

Sorun kodlarına göre uygulanabilecek onarımlar da raporlarımızda yer almaktadır. Buna göre müşterilerimiz arızalarda uygulanabilecek onarımlar konusunda daha kapsamlı bilgi sahibi olabilmektedirler.