Boya Kontrolü

Bismil Oto Ekspertiz Boya Kontrolü

Bir otomobilin boyanmış parçasının olması, genellikle aynı otomobilin kaza yaptığına işaret olarak algılanıyor. Oysa bazı durumlarda boya çiziğe karşı yapılan bir işlem olarak da bilinmekte. Boya kontrolü araç için ekspertiz esnasında, olmazsa olmaz kontrollerden biri olmalıdır. Aksi durumda kaporta da işlem olup olmadığı, boyanın ne amaçla yapıldığı, araç kaporta durumunun ne olduğu gibi bulgular tespit edilemez.

Boya Kontrolü Nedir?

Boya kontrolü, bir aracın orjinal boyasının üzerine herhangi bir sebeple boya yapılıp yapılmadığı bilgisini edinmek üzere, ekspertiz işlemleri esnasında uygulanan bir test olarak bilinmektedir.

Boya Kontrolü Nasıl Yapılır?

Boya kontrolü testi, boya ölçüm cihazları ile gerçekleştirilen özel bir kontroldür. Aracın kaporta aksamı üzerinde mikronluk ölçüm farkları göz önünde bulundurularak yapılan bu test sırasında, hangi bölgede ne kadar boya farklılığı olduğu da öğrenilmiş olur. Bu sayede, aracın hangi bölgesinde işlem olduğu ve bu işlemin ağırlığı da öğrenilir. Örnek vermek gerekirse, araç ağır bir darbe almış, kaporta bir şekilde düzeltilmiş, bolca macun ve boya kullanılarak darbe gizlenmiş ise bu bariz bir farklılık olarak ekspertiz esnasında ortaya çıkacaktır.

bismil boya ekspertizi

Boya Kontrolü Kesin Yanıt Verir Mi?

Boya kontrolü, araç kaporta aksamı üzerinde yer alan farklılıkların tespiti için %100 sonuç vermektedir. Bir araç için şase, motor her ne kadar önemliyse, kaporta da bir o kadar önemlidir. Zira yolculuk esnasında yolcunun korunmasına vesile olan parça, kaporta aksamıdır.

Boya Kontrolü Neden Yapılır?

Boya kontrolü yapılmasının sebebi, aracın genel kaporta durumu hakkında fikir sahibi olmaktır.

Bu sebeple araca ilişkin şu bilgiler incelenir;

  • Araç boya durumu
  • Boyanın lokal mi tam mı olduğu
  • Araç parçasının sökülüp takılmasının tespiti
  • Aracın boya yoğunluğu
  • Araç üzerindeki boya farkları
  • Araç üzerinde varsa pas tespiti

 

Bütün bu bilgiler ışığında, aracın gelecekte kaporta parçaları üzerinde oluşabilecek riskler de göz önüne serilecektir.

Auto Kale Oto Ekspertiz Farkı ile Boya Kontrolü

Bismil’de bütün bu işi rutine çeviren ve oldukça profesyonel olarak gerçekleştiren firmamız, sizlere satın almak istediğiniz araç ile alakalı boya kontrolü hizmeti de vermektedir. Genel paketlerimiz içerisinde tam kapsamlı bir boya kontrol işlemi sağlanabileceği gibi yalnızca kaporta aksamı ile alakalı boya kontrolü raporu da vermekteyiz. Alacağınız araç ile alakalı aklınızda soru kalsın istemiyorsanız, Auto Kale‘ye bekleriz.