Yanal Kayma Testi

Bismil Yanal Kayma Testi

Aracın sürüş konforuna direk etki eden sorunların tespit edilmesi için ekspertiz firmalarınca yapılan en önemli testlerden biridir.

Oto Ekspertiz Raporu

İnsanların günlük yaşamlarını daha kolay hale getiren araçları, sıfır veya ikinci el olarak satın almak mümkün. Araç satın alınırken bazı konularda dikkatli olmak gerekir. Araç satın alınırken dikkat edilmesi gereken konular ikinci el araç alımında daha çok ön plana çıkmaktadır.

Çünkü ikinci el araçlar, daha önce kullanıldığından, teknik, fiziki sorunların olma ihtimali söz konusudur. İkinci el araç alımında olası teknik veya fiziki sorunla karşılaşmamak mevcut durumdaki ekspertiz raporuna dikkat etmek gerekir. Ekspertiz raporu aracın A’dan Z’ye tüm sorunlarını ortaya çıkardığından, rapor sonrası aracı almak için kesin karar verilebilir.

bismil yanal kayma testi

Ekspertiz Raporunda Neler Bulunmaktadır?

Ekspertiz raporu sıfır araçlarda pek bir işleve sahip olmasa da ikinci el araç alımlarında, teknik veya fiziki açıdan referans olarak kabul edilmektedir. İkinci el araç almak isteyen çoğu kişinin ekspertiz raporunun neye göre oluşturulduğu merak edilmektedir.

Ekspertiz raporu:

  • Süspansiyon testi
  • Yanal kayma testi
  • Motor, mekanik kontrol testi gibi araç kullanım performansına yönelik testleri içermektedir. Bu testler yapıldıktan sonra aracın birçok açıdan güvenilirliği test edilmektedir.

Yanal Kayma Testi Nedir?

Aracın sürüş konforu açısından değerlendirilmesi üzerine yapılan yanal kayma testi genel olarak aracın direksiyon ve tekerlekleri arasındaki sapma değerlerinin ortaya çıkarılmasıyla yapılmaktadır. Bu test, aracın özel bir platform yardımıyla normal seyir halinde olduğu kabul edilir ve tekerleklerle direksiyon arasındaki sapmaların ölçülmesi hesaplanır. Ayrıca bu testin yapılması aşamasında araç aks ve rotlarının kontrolleri de yapılarak daha sağlıklı veriler elde edilmeye çalışılır.

Motor ve Mekanik Kontrol Testi

Motor ve mekanik kontrol testi bir oto ekspertiz raporunun en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Bu test sayesinde aracın abs sistemi gösterge panelleri ve enjektörler gibi işlevsel öneme sahip olan kısımları bilgisayar bağlantısıyla kontrol edilir. Bu kontroller sayesinde araç motoruyla ilgili herhangi bir sorunun olup olmadığı test edilir.